Our Team 2017

In 2017 we will be operating with the following structure. Please note that there may be changes to the following list if circumstances change . i.e enrolment numbers, staff changes.

 

School Leadership Team

  • Principal - David Quinn
  • Assistant Principal - Shelley Laird
  • Assistant Principal - Rosemary Doherty
  • Leading Teacher: Curriculum - Cathy Millar
  • Leading Teacher: ICT, Assessment and Reporting - Nathan Cuthbertson
  • Leading Teacher: Student Engagement and Wellbeing - Kerrie Van Ravenstein
  • Leading Teacher: Instructional Coach - Beth Helmore

 


 

Office Staff

  • Business Manager - Julie Gerring
  • Front Office - Janeanne Davidson
  • Front Office - Casey Reid

 


 

Class Structure (21 classes)

  • FB - John Baird - Room 3
  • FG - Rebecca Giuliani - Room 4
  • FM - Kylie McKiernan (Foundation Team Leader) - Room 5
  • 1C - Patrick Carroll - Room 9
  • 1I - Jennifer Ilmer (Year 1 Team Leader) - Room 7
  • 1P - Aimee Pettigrew - Room 8
  • 1/2W - Jo-anne Wembridge - Room 1
  • 2B Alison Burns - Room 2
  • 2C - Jack Holman - Room 22
  • 2S - Laura Secrieru (Year 2 Team Leaders) - Room 23
  • 3H - John Helmore - Room 11
  • 3J - Sabrina Yasmin - Room 12
  • 3R - Brent Reichenbach (Year 3 Team Leader) - Room 10
  • 4D - Diana Stockdale (Year 4 Team Leader) - Room 20
  • 4E - Ailao Robertson/Sian Elliott- Room 16
  • 4S - Sylvia Syme - Room 19
  • 5B - Ben Millar - Room 17
  • 5M - Kate Murphy - Room 21
  • 5S - Doreen Smider (Year 5 Team Leader)- Room 18
  • 6H - Dwayne Hyde - Room 15
  • 6M - Lucy McCarthy- Room 13
  • 6S - Katie Scarrott (Year 6 Team Leader) - Room 14

 


 

Specialist Areas

  • Art - Lynette Taylor/Brooke Geisler
  • Music - Joshua Tooth
  • Physical Education - Tanya Staehr/Sarah Sherratt
  • Spanish - Roberto Araya
  • English as an Additional Language - Karen Trofin
  • Support / Intervention - Stacey Gebbie, Helen Johnson, Maire Gogerly, Troy Vanderveen
  • STEM - Ailao Robertson, Sian Elliott

 


 

Education Support - Wellbeing

  • Social Worker - Kim Green
  • Speech Pathologist - Josephine Scullino
  • First Aid - Dianne Smith



 

Education Support

  • Integration Support - Pam Brown
  • Integration Support - Kylie Clark
  • Integration Support - Cheryl Cook
  • Integration Support - Louise Cooke
  • Integration Support - Leanne Crameri
  • Integration Support - Ann Gaffney
  • Integration Support - Leanne Leighton
  • Integration Support - Jacki Meertens
  • Integration Support - Gina O'Keefe
  • Integration Support - Sandra Savory
  • Integration Support - Maryanne Scholes
  • Integration Support - Susan Taylor
  • Integration Support - Terri Walker
  • Library Technician - Chris Littler
  • Maintenance - John Tout
  • Multicultural Education Assistant - Baby Kunoo
  • Multicultural Education Assistant - PawKusay Kunoo
  • Multicultural Education Assistant - Du Way
  • Technology Support - Vincent O'Driscoll

Previous Month May 2017 Next Month
S M T W T F S
 1 2 3 4 56
7 8 9 10 11 1213
1415 16 17 18 1920
2122 232425 2627
2829 30 31   

Translator